Teklif Al
Betonda Hangi Katkı Maddeleri Tercih Edilmelidir?

Betonda Hangi Katkı Maddeleri Tercih Edilmelidir?

Beton, inşaatların temel malzemeleri içinde ilk sırada bulunur ve yapı sağlığında en önemli unsurdur. Beton, içerdiği maddelerin türüne ve kalitesine bağlı olarak yapının sağlamlığına etki eder. Peki, betonda hangi katkı maddeleri tercih edilmelidir? Adana hazır beton firması Karay Beton, betonda hangi katkı maddelerinin tercih edileceğini ve betonun inceliklerini sizler için derledi…

Beton Nedir?

Beton; çimento, su, agrega ve yardımcı katkı malzemelerinin belli bir teknoloji kullanılarak homojen karışımı ile oluşur. Agrega, ince ve kaba agrega olarak isimlendirilir ve kum, kırma kum, çakıl gibi maddelerdir. Beton elde etmek için bu malzemeler için su ve bir bağlayıcı ile birleştirilir. Bu bağlayıcı madde de çimentodur. Çimento dışında asfalt ve polimer de bağlayıcı olarak kullanılabilir.

Beton Katkı Maddeleri Nedir ve Neden Kullanılır?

Betonun katkı maddeleri; su, bağlayıcı ve agrega dışında kullanılan malzemelerdir. Bu katkı maddeleri; mukavemeti artırır, sertleşmeyi geciktirir veya hızlandırır, ayrıca su iticilik kazandırabildiği gibi, donmayı da engelleyebilir. Kısacası betonun sahip olması istenen özellikler, katkı maddeleri sayesinde betona kazandırılır. Betona eklenecek beton katkı malzemeleri; agrega özelliklerine, beton sınıfına, su/çimento oranına, ortam sıcaklığına bağlı olarak belirlenir.

Beton içeriğinde bulunan ham maddeler ve oranları da betonun nihai mukavemetine ve performansına etki eder. Beton; kuruduktan sonra maruz kalacağı dış etkenler nedeniyle zamanla mukavemetini kaybedebilir. Bu durumda yıkılabilir veya kullanılamaz hale gelebilir. Bunu engellemek için karışımın hammadde oranlarının iyi ayarlanması ve betonun özelliğine uygun beton katkı maddeleri ile güçlendirilmesi gerekir.

Hangi Beton Katkı Malzemeleri Tercih Edilmelidir?

Beton katkı maddeleri, betona kazandırılacak özelliklere göre çeşitlenir. Beton yapımı için kullanılabilecek katkı malzemelerinin yanı sıra, bitmiş hazır beton için kullanılabilecek katkı maddeleri de vardır.

Örneğin; su ve rutubet geçirimsizliği özelliği kazandırılmak istenen sıva, şap ve beton işlerinde, su itici özelliği bulunan toz ve sıvı beton katkı malzemeleri tercih edilmelidir. Bu malzeme, taze çimentoya eklenerek, betona su geçirimsizlik özelliği kazandırır.

Su geçirimsizlik özelliği sağlayan katkı malzemelerinin yanında kristalize etki oluşturan katkı maddeleri de beton, su ile temas halinde olduğu hallerde bile uzun ömürlü su geçirimsizlik sağlar. Kristalize etkili katkı maddeleri, betondaki nem ile reaksiyona girerek, betondaki kılcal çatlak ve gözeneklerde çözünmeyen kristal yapılar oluşturur. Böylece beton kalıcı olarak su geçirimsiz hale gelir.

Betonun dökülmesi ve sertleşmesinden sonra betonun üzerine uygulanabilen beton ve harç karışımında çimento ve kum ile reaksiyona giren ve kapiler boşlukları dolduran, kullanıma hazır katkı maddeleri de vardır.

Ayrıca su geçirimsizlik özelliğinin dışında, don riskinin olduğu hava koşullarda betonun prizini hızlandıran ve betona donmaya karşı direnç kazandıran sıvı beton katkı malzemeleri de çok tercih edilen ürünlerdendir.

35 Yıldır İnşaatın Her Alanında

Sosyal Medyada Paylaş