Teklif Al
Perde Beton Nedir, Avantajları Nelerdir?

Perde Beton Nedir, Avantajları Nelerdir?

Kahramanmaraş Pazarcık merkezli 7.7 ve Elbistan merkezli 7.6 depremleri ile ülke olarak bir kez daha deprem gerçeği ile karşı karşıya kaldık. On binlerce canımızı kaybettiğimiz bu depremlerde binlerce bina da yerle bir oldu. Binalarda yapılan incelemelerde yetersiz demir kullanımı, yanlış beton uygulamaları, betonda deniz kumu kullanımı en büyük hatalar olarak karşımıza çıktı. Halbuki binalarda kullanılacak dayanıklı beton uygulamaları ile depremden hasarsız çıkmak mümkün.

Binaların depreme dayanıklı olması için kullanılan perde beton yöntemi, yapıların kilit noktası olarak görülüyor. Depremin oluşturduğu kuvveti göğüsleyen perde beton, binanın depremden daha az etkilenmesini sağlıyor. Karay Beton olarak depreme dayanıklı beton kullanımının önemini sizler için derledik…

Perde Beton Nedir?

Demir donatılı bir yapı elemanı olan perde beton, binalarda deprem veya rüzgar gibi yatay kuvvetlerden oluşan kesme kuvvetlerini karşılamak, üzerine fazla yük gelen ve kalınlığının az olması istenen yerlerde yapılan betonarme duvarlara denilir. Özellikle yüksek katlı binalarda tercih edilen perde beton yöntemi depreme karşı binaya etkili bir koruma sağlıyor.

Perde beton dışında depremi göğüsleyen diğer yapı da kolonlardır. Fakat kolonlar, beton perdeye göre daha kolay zarar görebilir. Bu nedenle deprem anında yatay kuvveti kesen perde betonlardan faydalanılmalıdır.

Sismik kuvvetlere ve güçlü yanal rüzgarlara maruz kalan yüksek katlı binalar için önemli bir yapı malzemesi olan perde beton, deprem sırasında bütün enerji ve yükü taşır. Böylece depremin şiddetine göre zarar görmeden ya da az hasarla depremden çıkmaya yardımcı olur.

Perde Betonun Avantajları Nelerdir?

  • Yatay salınımı azaltır,
  • Kolay uygulanabilir,
  • Maliyeti uygundur,
  • Deprem hasarını en aza indirir,
  • Kısa sürede inşa edilebilir.

35 Yıldır İnşaatın Her Alanında

Sosyal Medyada Paylaş