Teklif Al
Hazır Beton Depreme Dayanıklı Mı?

Hazır Beton Depreme Dayanıklı Mı?

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve onbinlerce vatandaşımızın ölümüyle sonuçlanan deprem felaketi beton kalitesinin önemini bir kez daha gözler önüne serdi. Türkiye Hazır Beton Birliği’nin verilerine göre, Türkiye’de 20 milyonun üzerinde konut var ve bu konutların yüzde 35’i, yani yaklaşık 6,7 milyonu depreme dayanıksız durumda.

Türkiye Hazır Beton Birliği, yapıların depreme dayanıklı olması için uyulması gereken kuralları şöyle sıralıyor:

  • Zemin incelemesi,
  • Doğru projelendirme,
  • Kaliteli malzeme,
  • Doğru uygulama,
  • Denetim.

Daha Yüksek Dayanım Sınıfından Betonlar

Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği’ne göre, binalarda en az C25 dayanım sınıfı beton kullanmak zorunludur. Ancak beton dayanım sınıfının bir sınıf yükseltilmesi yeterli değil. Betonarme yapıların dayanıklı olabilmesi için boşluksuz olması lazım. Dayanıklılığı artırmak için beton dayanım sınıflarını yükseltmek gerekiyor.

Betonda KGS’nin Yaptığı Denetim Tüm Sektöre Uygulanmalı

Betonun dünyada en çok kullanılan yapı malzemesi olduğu biliniyor. Dünyanın en yüksek binaları betonarme ile yapılıyor ve en güvenli yapı malzemesi olarak kullanılıyor. Ancak betonun da diğer yapı malzemeleri gibi doğru uygulanması ve üretilmesi gerekir. Denetimin sağlanamadığı yapı, hangi malzeme kullanılmış olursa olsun, depreme karşı dayanıklı olmaz.

Türkiye’de beton üretiminde en etkin denetim, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayladığı kuruluş Kalite Güvence Sistemi (KGS) tarafından yapılıyor. Denetimler ise iki şekilde; hem beton üretim tesislerinde ve hem yerinde yapılıyor.

Adana beton firmaları için de hazır betonda kaliteli üretim için KGS’nin uyguladığı denetim sistemi esas alınmalı ve gerekli denetimler yapılmalıdır.

Beton Katkıları

Beton üretim sırasında ya da döküm öncesinde betonun özelliklerini geliştirmek için transmiksere eklenen maddelere “katkı” denir. Katkı maddeleri ise ikiye ayrılır:

1) Kimyasal Katkılar

  • Su Azaltıcılar (Akışkanlaştırıcılar)
  • Priz Geciktiriciler
  • Priz Hızlandırıcılar
  • Su Geçirimsizlik Katkıları

2) Mineral Katkılar

Mineral katkılar, çimento gibi öğütülmüş toz halde depolanan cüruf, uçucu kül, taş unu ve silis dumanı gibi maddelerdir.

Adana Hazır Beton Fiyatları

Hazır beton üretimi ve satışı Karay Beton’un ana faaliyet alanıdır. Adana’da bilgisayar kontrollü ve tam otomasyonlu bir tesisle hizmet veriyoruz. Tesisimizde beton üretimi kalite kontrol süreçleri kapsamında takip ediliyor ve hazır beton, G uygunluk belgeleri ile TSE standartlarında üretiliyor.

Hazır beton fiyatlarımız hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

35 Yıldır İnşaatın Her Alanında

Sosyal Medyada Paylaş