Teklif Al
Hazır Sıva Nerelerde Kullanılır?

Hazır Sıva Nerelerde Kullanılır?

Hazır sıvalar çimento esaslı üretilen, tek bileşenden oluşan, kimyasal katkılar kullanılarak güçlendirilen, elyaf takviyeli bir sıva türüdür. İstendiğinde elle, istendiğinde ise makine kullanılarak uygulanabilen hazır sıvalar, ince bir yapıdadır. Hazır sıva üretiminde öncü isim Karay Beton, hazır sıvanın kullanım alanlarını, yapısal özelliklerini ve sağladığı avantajlarını sizler için anlattı.

Hazır Sıva Kullanım Alanları Nelerdir?

Hazır sıvalar iç ve dış mekanlarda, beton ve brüt beton benzeri yüzeylerde, duvar ve tavan yüzeylerinde kullanılmaktadır. Bununla birlikte dekoratif ve saten kaplamaların öncesinde düz ve elverişli bir yüzey yaratmak için de hazır sıva uygulanır.

Hazır Sıvanın Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Hazır sıvanın sağladığı en önemli avantajlardan biri pürüzsüz bir yüzey sağlamasıdır. Hazır sıva kullanılması hem iş gücünden hem de zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Yüzey ile yüksek aderans sağladığı için dökülme kaybı daha azdır. Hızlı uygulanabilir. Bu özellikleri hazır sıvayı, kara sıvaya karşı daha avantajlı hale getirir. Yüksek aderans ve stabilite sağlaması ve sarkma yapmaması, hem elle hem de makine ile uygulanabilmesi hazır sıvayı cazip hale getirir. Fabrikasyon standartlarında üretilen hazır sıvalar kalite sürekliliği konusunda da caziptir. Dış mekan koşullarına karşı kara sıvadan daha dayanıklı olan hazır sıva yüksek su iticiliğine de sahiptir.

Hazır Sıva Uygulama Bilgileri

Hazır sıva elle ya da malzeme püskürtme makinesi kullanılarak uygulanmalıdır. Hazır sıva yüzeyin tamamına eşit kalınlıkta uygulanmalıdır. Sonrasında mastar ile düzeltime işlemi yapılmalıdır. İnce sıva uygulamaları 6 mm kalınlığı geçmemelidir. Sertleşmeye başlayan sıva geç kalmadan mala ile perdahlanmalı ve düzeltilmelidir. Tuğla veya beton gibi farklı malzemelerin birleşim noktalarında ya da pencere ve kapı köşelerindeki olası çatlamaların önüne geçmek için sıva filesi kullanılır. Hazır sıva uygulaması tamamlandıktan sonra hava sıcaklığının yüksek olduğu durumlarda sıva yüzeyi belli bir oranda nemlendirilmelidir. Dekoratif veya saten kaplama için hava koşullarına ve sıvanın kalınlığına göre en az on günlük bir süre boyunca beklemek gerekir.

Hazır Sıva Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beş derecenin altında ve otuz beş derecenin üzerindeki hava koşullarında hazır sıva uygulamasından kaçınmak gerekir. Harcın içerisine kum, alçı, kireç ve çimento benzeri yabancı malzemeler katılmaması gerekir. Harcın içerisine uyguladığınız su miktarına da dikkat etmeniz gerekir. Gereğinden fazla su kullanmak risklidir. Soğuk havalara karşı tedbir almak önemlidir. Hava koşullarını gözeterek hareket etmek gerekir. Kullanım süresi geçen harçların içerisine su veya toz eklemesi yapmaktan kaçınmak gerekir.

35 Yıldır İnşaatın Her Alanında

Sosyal Medyada Paylaş